Budoucnost českého NT, aneb výchova nových hráčů pro národní tým.
Do sekce ČR "A" - Články napsal ziky1 29. července 2008 v 21:03. 3968 přečtení.

Pohled do budoucna:


Píše se rok 2009, je říjen a v Česku právě probíhá 25. ligová sezóna. Český reprezentační výběr se chystá na důležitý kvalifikační zápas. Naši fanoušci se už nemůžou dočkat, jak na hřiště vyběhne náš výběr protkaný multiskillovými hráči. Vyprodaná aréna nadšeně vyvolává jména všech hráčů základní jedenáctky včetně náhradníků.
Mezi tyče se postavil ke své reprezentační premiéře brankař Hejna. Tradiční jednička mezi tyčemi Czarnul dnes pustil svého mladšího kolegu do brány. V obranné řadě dnes dostali důvěru Mangold na postu stopera, předstoper Zahradník a na krajích obrany útočně ladění obránci Hobza a Šefčík. Na levém kraji zálohy dnes bude zlobit soupeřovu obranu rychlík Pelíšek a zprava bude hrát hračička Crha. Ve středu zálohy bude operovat skvěle rozehrávající Večerík a záda mu bude krýt univerzál Pustka. V útoku se dnes představí hvězda týmu, neomylný hlavičkář, Matějka. Vedle něj bude hrát nový reprezentační objev Pavlík.
Na lavičce je obránce Hoffman, záložník Šmejkal, křídlo Štochl a útočník Fojtík.

Rozhodčí píska do píšťalky a je tu první poločas. K balónu se dostal Crha a technickou fintou se vyhnul protihráči a zatáhl míč po lajně. Jeho centr se snáší do vápna a nejvýše se vyšrouboval hlavičkář Pavlík. Jeho hlavička bohužel končí na břevně. V hledišti to jen zklamaně zahučelo a fanoušci se zpět usazují do pohodlných sedaček. Náhle je tu ale rychlý protiútok soupeře! Dlouhý míč mezi stopery, útočník soupeře už se řítí za balonem, ale včasné vyběhnutí brankaře Hejny maří šanci. Diváci si šuškají cosi o tom, že má prý Hejna potenciál stát se nejlepším multiskillovým brankařem v HT. Mezitím soupeř zakončuje jednu ze svých šancí nepřesnou střelou. Balón od brány rozehrává Mangold na Hobzu. Ten, věrný své pověsti ofenzivního beka, vyráží dopředu a přihrává Večeríkovi. Večerík milimetrovým pasem nachází na křídle Pelíška, který jako blesk proletěl kolem neohrabaného soupeřova obránce. Nahrává do vápna, k míči se dostává Matějka a nekompromisní bombou k tyči dává gól na 1:0. Fanoušci jsou jak u vytržení.
Soupeř se nechce nechat zahanbit a hned se tlačí do útoku. Na velkém vápně ale soupeřovu útočníkovi vypichuje balón pohotový Zahradník a vyráží s ním rychle dopředu. Pryč jsou doby, kdy střední obránci pouze okopávali balóny bez rozmyslu dopředu. Zahradník se může pochlubit záviděníhodnou dovedností tvorby hry a také jí plně využívá. To už si o balón křikl Šefčík, který z pozice krajního obránce vystartoval na půlku hřiště soupeře, a už je tu přečíslení…


Možná právě takhle bude za 4-5 sezón vypadat reprezentační základní jedenáctka ČR. Až na Pustku by se pravděpodobně žádný z těchto hráčů do reprezentace nedostal. Tito hráči v sobě třímali obrovský potenciál, ale jejich majitelé je z různých důvodů nemohli trénovat, tak aby svojí kariéru završili v reprezentaci. Většinou to bylo z důvodu vysokého platu, přechodu na trénink jiné dovednosti nebo třeba hráč nebyl vůbec v tréninku.

Co, jak a proč?

Na začátku minulého volebního období jsem uskutečnil ve spolupráci s týmem skautů hlubokou analýzu hráčské základny, kterou máme v ČR k dispozici. Dále jsem udělal průzkum, kteří hráči jsou v tréninku, jaké s nimi mají jejich majitelé plány do budoucna, atd. Na základě tohoto zkoumaní, které trvalo několik týdnum, jsem došel k závěru, že pokud něco neudělám a vše nechám na libovůli ostatních managerů, mohlo by se stát, že za 4-6 sezón bude náš reprezentační výběr pouze průměrnou až podprůměrnou zemí na poli reprezentací.
Proto jsem rozjel projekt výchovy mladých perspektivných hráčů. Domluvil jsem postupně přesun celé řady hráčů do nových týmu, které je trénují přesně dle potřeb našeho reprezentačního výběru. Nebylo to nic snadného, protože hráči se musí přesunou standardní cestou přes centrální trh. Synchronizace dne prodeje a nákupu, dohodnou cenu a trénink, to vše bylo moře mravenčí práce. Občas bylo těžké hráče vydražit, ale drtivá většina transferů se naštěstí povedla díky dobré přípravě dle plánu. Někteří manageři se jen velice neradi chtěli vzdát svých miláčků, ale většinou převládo národní cítění a nakonec došlo k dohodě. Ve stávající chvíli je v tréninku zhruba 20 hráčů, kteří by jinak byli pro reprezentaci ztraceni. Jsou to hráči, kteří mají šanci se dostat do reprezentace během 2-8 sezón. Někteří už jsou téměř hotoví hráči, jiní jsou třeba jednadvacetiletí mladíci, kteří mají vše teprve před sebou.

Z výše uvedené analýzy, kterou jsem v úvodu zmiňoval, jsem zjistil, že nejvíce by nás v budoucnu tlačila bota v obraně u středních obránců. Dále by jsme měli veliký problém v útoku u středních útočníků. Tam by po zestárnutí Langera, Tauchmana a Vaška byli k dispozici pouze Kročil se Špinarem, což je dost málo.
U ofenzivních obránců byla situace celkem přijatelná. Co se týče multiskillových křídel, tak by se také nějaký hráč našel, ale byl by problém s klasickým silným křídlem. Nejlepší situace by asi byla na poli záložníků. Poté co se podařilo zajistit týmy pro Kalchbauera, Sládečka a Lasáka, tak by bylo na čem stavět. Pokud by ale došlo ke zranění nebo výpadku formy některého z těchto hráčů, opět by jsme se dostali do potíží.

Jaké hráče tedy vlastně pro NT připravujeme?


Specky:

Specky měly při výběru hráčů pro trénink velikou váhu. Pokud byli k dispozici dva podobně kvalitní hráči, tak vždy dostal přednost ten ze speckou i za podmínky trochu horšího skillu.

Brankař:

Hned po ohlášeni změn v HT-engine jsme, se všem dobře známým managerem Trautunberkem, rozjeli experimentální trénink multiskillového brankaře. Do plného tréninku chytání jsme zapojili devatenáctiletého obránce na úrovni kvality pro U20. Zatím se tento experiment jeví velice nadějně a do budoucna se pravděpodobně můžeme těšit na prvního opravdového multiskilla brankaře v HT. Dotrénovat obránci dovednost chytání se totiž pro účel NT jeví jako mnohem efektivnější než trénovat brankaři bránění.

Obránci:

Tak tady nás tlačila bota asi úplně nejvíc. Do budoucna tu nebyl defacto nikdo, kdo by stávající střední obránce nahradil. Pozornost jsme zaměřili hlavně na obránce se sekundárními vlastnostmi, a to zejména tvorbu hry a přihrávky.
Navíc se na reprezentační kariéru připravují pro vzdálenou budoucnost i dva multiskilly na pozici ofenzivních beků.

Křídla:

Tady jsme vsadili pouze na hráče se speckou. Jmenovitě na dva quick a jednoho technical hráče. Všichni budou mít velice silné sekundárky, a to tvorbu hry a přihrávky.

Záložníci:

Pod dohledem jsou v tuto chvíli dva ofenzivní záložníci. U záložníků je naštěstí situace celkem dobrá a podařila se dohoda s několika aktivními týmy, které vytrénují pro NT své hráče. Více o tom v další části článku.

Útočníci:

Další problematické místo, které bylo potřeba vyřešit. V tréninku je 6 velice nadějných útočníků v rozmezí 20 až 26 let. Jeden z nich už druhou sezónu trénuje standardní situace a měl by se v budoucnu stát nástupcem Langra, který má v NT na starosti rozehrávání standardních situací.Je tedy vůbec možné vytrénovat ve vlastním týmu reprezentanta?


Ano samozřejmě!
Detailní analýza, kterou jsem vypracoval, měla původně za účel zmapovat potenciální reprezentanty a zjistit, zdali jsou v tréninku. S každým majitelem takového hráče jsem se snažil probrat, jaké má s daným hráčem plány a jestli by byl ochotný ho pro NT trénovat. Někteří manageři své hráče až do reprezentačních parametrů trénovat nechtěli, jiní naopak ano. Vždy byla možnost, že hráče bude trénovat dál původní majitel brána jako prioritní. Pokud měl o trénink hráče stávající majitel zájem, tak jsme se vždy domluvili na konkrétním tréninku.

O jaké hráče se jedná?

Na post útočníka hrajícího do křídla se připravuje mladý hlavičkář Tibor Půlpán, který pravidelně nastupuje v aktivně hrajícím českém týmu. Do středního útoku dorůstá rychlík Bohuš Prokeš.
Na pozici křídla s tvorbou hry se připravuje Ján Janků, který má, pro křídlo velice užitečnou, specku quick.
Do zálohy pravděpodobně již během této kvalifikace naskočí Libor Sovie, který je poctivě trénován v zahraničí. Reprezentační kariéra čeká také na záložníka Jaromíra Pustku, který je velikým příslibem. Mezi další záložníky trénované aktivními týmy patří Leopold Macura a mladý supertalent Igác Ryška.
Do obrany počítáme se středním obráncem Iljou Kunzem, dále s ofenzivním bekem Alešem Žárským, který nastupuje pravidelně v portugalské lize. Do reprezentačních kvalit postupně dorůstá také dřívější brankařská hvězda U20 Artur Czarnul.

Veliký potenciál dále třímá například v multiskillovém křídlu Oldříchu Stromském a defenzivním záložníkovi Kristianu Slavíčkovi. U těchto dvou hráčů ale ještě není definitivně rozhodnut dlouhodobý trénink a bude záležet na majitelích a vývoji ve hře, jestli se stanou oporami NT.

Mezi další pravidelně trénující a sledované hráče patří například křídla Bořek Vesecký a Ilja Pavlík, dále záložníci Matouš Stříbrný, Leoš Vošický a Mikoláš Tauchman, obránci Přemysl Žilka a Zbyněk Lysek, atd.

O budoucnost NT je tedy zatím celkem slušně postaráno. Šanci vytrénovat reprezentanta mají jak aktivně hrající týmy zaměřené na výsledky, tak týmy, které se soustředí hlavně na výchovu budoucích reprezentantů.
Žádný komentář nebyl nalezen.